BÉKÉS MEGYEI NYUGDÍJAS EGYESÜLETEK SZÖVETSÉGE

kezdőoldal
          

HAGYOMÁNYŐRZŐ NÉPDALKÖRÖK VALAMINT SZÓLÓÉNEKESEK RÉGIÓS DALOS VERSENYE

Közzétéve:  2026-06-16

A 2011 óta megrendezett versenynek a Békés Városi Kecskeméti Gábor Művelődési Központ adott otthont. A nagyrendezvény lehetőséget adott dalköreinknek és szólóénekeseinknek a bemutatkozásra, tudásuk összemérésére, hagyományaink ápolására.

A Művelődési Központ környéke már kora reggel benépesült, mivel sokan buszokkal, gépkocsikkal érkeztek a fellépés helyszínére. A fellépők hozták magukkal a hagyományokhoz illő ruháikat és cipőiket.
A rendezvényt az Önkormányzat nevében Kálmán Tibor Békés Város polgármestere, a rendezvény fővédnöke nyitotta meg, aki meleg szavakkal köszöntötte a megjelenteket, beszédében méltatta a rendezvény jelentőségét.
A megmérettetésre nagyon sok településről, és több megyéből érkeztek kórusok, népdalkörök és szólóénekesek. Például Hajdú-Bihar Vármegyéből és Csongrád-Csanád Vármegyéből is. A generációk közötti kapcsolat erősítésére, nagy örömünkre három fellépő is nevezett a versenyre a fiatalabb generációból. A Békési Szegedi Kis István Református Gimnázium két tanulója: Baji Boglárka és Varga Dóra, valamint Kötegyánból Bakucz Panni, 8. osztályos tanuló csodálatos népdalaikkal varázsolták el a közönséget. Hagyományőrző ruháik is szemet gyönyörködtetőek voltak.
A versenyen 48 benevezett, 28 szólóénekes és 20 dalkör, 203 fellépő állt a színpadra, akik nagy örömmel, szeretettel adták elő versenyszámaikat. Szlovák és román nyelvű előadások is színesítették a hagyományok életben tartását.
Igazi fesztiválhangulat jellemezte az eseményt, bizonyítva a zene összetartó erejét, és azt, hogy a nyugdíjas társadalom aktív a mindennapokban és jelentősen kiveszi a részét mások szórakoztatásában. A fellépők bizonyították, hogy tanulni, alkotni, értéket teremteni és azt másoknak átadni soha sem késő. A sikert pedig kemény felkészülés és gyakorlás előzi meg.
A műsorszámokat hangszeres kíséret is színesítette. Felhangoztak a citera, a tangóharmonika, a szaxofon hangjai. Az iskola ebédlőjében a részvevők közösen fogyasztották el a jóízű ebédet. Köszönetünket fejezzük ki a konyha dolgozóinak a gyors és udvarias kiszolgálásért.
A színpadtermet az egész nap folyamán a vidámság, a jókedv, a felhőtlen kikapcsolódás és az önfeledt szórakozás jellemezte. Amíg a zsűri értékelt harmonika és citerakíséretre együtt énekelt és táncolt a közönség a fellépőkkel.

A versenyszámokat háromtagú szakavatott zsűri értékelte. Deákné Domokos Julianna, Pörneki Anikó és Seres Gézáné. Pörneki Anikó a zsűri elnöke, értékelőjében méltatta a rendezvény jelentőségét, a hagyományőrzést, a népi kultúránk ápolását, és szakmai tanácsokkal látta el a versenyzőket. Elmondta, hogy nagyon nehéz dolga volt a zsűrinek, nagyon magas színvonalú produkciókat láthattunk. A zsűri elnökének részletes értékelése után a díszoklevelek mellett tárgyjutalmat is átvehettek, akik megmérettették magukat. 18 kiemelt arany minősítés, 20 arany minősítés, 7 ezüst és 3 különdíj talált gazdára.

A rendezvényen a zsűri döntése alapján kiemelt arany minősítést kapott: Nadányi Zoltán Művelődési Ház Bazsarózsa Népdalköre (Berettyóújfalu), Sós András (Hosszúpályi), Tóth Kálmánné (Debrecen), Csabacsűdi Hagyományőrző Népdalkör, Orosz Sándor (Csorvás),  Szeghalmi Búzavirág Nyugdíjas Egyesület Nefelejcs énekkara, Békéscsaba Városi Nyugdíjas Egyesület Csaba Népdalkör, Békési Hagyományőrző Dalkör, Bana Sándor (Újszentmargita), Vadvirág Trió (Berettyóújfalu), Fehér László (Köröstarcsa), Biharugrai Népdalkör, Sarkad és Vidéke ÁFÉSZ Nyugdíjas Egyesület „Estike” Népdalkör, Sárréti Népdalkör (Szeghalom), Szabó Julianna (Berettyóújfalu), Csabacsűdi Hagyományőrző Népdalkör – férfi kórusa, Flinta Jánosné (Gyula), Kiss Ferenc (Gyula), Bartis Márton (Szeghalom).
A fellépők közül arany minősítést kapott: Berényi Népdalkör, Tóth András (Orosháza), Mezőmegyeri Nyugdíjas Klub Énekkara, Kapás Júlia (Berettyóújfalu), „Őszikék” Dalkör (Körösladány), Nagy Károlyné (Vésztő), Határőr Nyugdíjasok Orosházi Egyesülete – férfi kórusa, „Illés Panna” Népdalkör (Gyula), Bágy György (Elek), Sarkadkeresztúri Nefelejcs Énekkar, Kozák Lászlóné (Hajdúnánás), Csapóné Papp Zsuzsanna (Csabacsűd), Bordás Istvánné (Debrecen), Fövenyesi Pacsirták (Békéscsaba), Molnár Béla (Debrecen), Bartók Béla Népdalkör (Vésztő), Dobozi Népdalkör, Árva Lajos (Okány), Gyulai Obsitosok.
A fellépők közül ezüst  minősítést kapott: Boros András (Gyula), Krasznai Istvánné (Gyula), Schmidt Marika Ujfalusiné (Tiszaszentimre), Kovács Mária (Gyula), Révész Aladár (Sarkad), Fekete Andorné (Gyula), Zsombok Imre (Békés).
A fellépők közül különdíjat kapott: Baji Boglárka (Békés), Varga Dóra (Békés), Bakucz Panni (Kötegyán).
Gratulálunk a fellépőknek!
A szövetség elnöke zárszavában elmondta, hogy ezen a napon mindenki nyert, mert együtt lehettünk szeretetben és csodálatos dalokat hallgathattunk meg. Az ilyen rendezvényeknek közösségépítő ereje van, a jelenlévők egy közös énekléssel ezt meg is erősítették.
A rendezvény győztesei készülhetnek az országos megmérettetésre. A dalkörök 2026. szeptember 25.-én Zánkán, a NYOSZ XIV. „Országos Nyugdíjas Fesztivál” rendezvényén állhatnak ismét a zsűri elé. A szólóénekesek 2026. augusztus 27.-én, Győrben állhatnak ismét szakmai zsűri elé.

 

Rendezvényünket támogatta: a Miniszterelnökség, a Nemzeti Együttműködési Alap, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Békés Vármegyei Önkormányzat és Békés Város Önkormányzata.
                                                                   

Kiss Lászlóné
elnökségi tag

Galéria megtekintése »

 

« Vissza a hírekhez